Aranżacja współczesnych wnętrz zazwyczaj jest nowoczesna i minimalistyczna. W polskich mieszkaniach dominuje skandynawski chłód – szarości, biele, metalowe meble i geometryczne wzory. Wielu z nas podczas konsultacji ze studio aranżacji prosi o to, by mieszkanie było stylowe i prezentowało się tak, jak na blogach lub magazynach. W nowym stylu designerskiej mody można jednak usłyszeć słowiańskie, wiejskie nuty.
Styl rustykalny – tradycyjna nowoczesność
Styl rustykalny bywa też nazywany wiejskim lub prowansalskim. Świetnie sprawdza się w projektach pokoju gościnnego lub sypialni. Dlaczego? Te pomieszczenia mają być tymi najbardziej przytulnymi – a komfort i ciepło to podstawa każdego wnętrza w stylu rustykalnym.
W tym stylu dominują przede wszystkim jasne, ciepłe kolory. Poza bielą, często sięga się też po popielaty szary, inspirowane drewnem brązy oraz kremowe beże. Ekskluzywne projekty wnętrz rustykalnych są przełamywane czerwonymi bądź niebieskimi akcentami. Podstawa to jednak odpowiedni duch, jakim trzeba natchnąć dane wnętrze. Ma być w nim przytulnie, wygodnie i nostalgicznie – zupełnie tak, jak w babcinej chatce.
Jak wprowadzić wiejski klimat w centrum miasta?
Warto zacząć od mebli. To z ich pomocą można stworzyć iluzję “babcinej chatki” w apartamencie w środku wielkiego miasta. Styl rustykalny to przede wszystkim powrót do heblowanego drewna – zazwyczaj w kolorze białym. Im więcej słojów można zobaczyć na powierzchni blatu stołu lub szafek, tym lepiej! A jeżeli mowa o meblach – w wiejskim wnętrzu nie powinno zabraknąć bujanego fotela, etażerki w stylu vintage lub toaletki do makijażu. W kuchni natomiast powinny pojawić się toporne taborety z miękkimi poduszkami, np. w dwukolorową kratę. Projekt pokoju gościnnego w stylu rustykalnym uzupełnią fotele uszaki, w których można zatonąć – zarówno w miękkim materiale, jak i we wspomnieniach o błogim dzieciństwie. Dla tych, którzy lubią luksusowe wnętrza, istnieje zawsze możliwość zamontowania sztucznego kominka.
Urządzanie wnętrza w stylu wiejskim to również sięgnięcie po dawne, zapomniane w przypływie nowoczesnej technologii bibeloty. W sypialni mogą pojawić się dywany ze sztucznej skóry, imitujące niedźwiedzia lub lisa. Na komódkach z przecieranego drewna warto ustawić bukiety polnych kwiatów. Czas na przejście z sypialni do salonu – tam można powiesić na ścianie zegar z kukułką lub siatkę do łowienia ryb. Obok bujanego fotela znajdzie się miejsce na starą maszynę do szycia wraz z koszyczkiem wypełnionym włóczkami wełny i drutami. W kuchni natomiast nie powinno zabraknąć słoików z przetworami i słodyczami, starego młynka do kawy i kraciastych ręczniczków.
Ekskluzywne projekty wnętrz nie muszą być zdominowane przez szarości i powtarzalne akcesoria z sieciówek. Styl rustykalny to nowa definicja funkcjonalnej elegancji. Urządzone według niego wnętrza nie przytłaczają – wręcz przeciwnie, zachęcają do tego, aby zrelaksować się w nich z dobrą książką i kubkiem herbaty.